GÖLBAŞI BELEDİYE BAŞKANI RAMAZAN ŞİMŞEK NOSTALJİK TRAMVAY PROJESİNİ HAYATA GEÇİRİYOR

Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’in, Büyük Gölbaşı Merkezi Projesi kapsamındaki projelerinden biri daha hayata geçiyor. Tramvay projesi için tüm altyapının hazır olmasından sonra yapılan diğer hazırlıklar da son hızla tamamlanıyor ve Nisan ayı sonunda Nostaljik Tramvay Hattı hizmete başlıyor. Üniversiteler Caddesi’nden başlayan tramvay, Cumhuriyet Caddesi, Cemal Gürsel Caddesi ve Ankara Caddesi güzergâhı üzerinden sahil kenarına ulaşacak.

 

Halka Ücretsiz Olacak

 

Nostaljik tramvayın halkın ulaşımına ücretsiz açılacağını söyleyen Başkan Şimşek, güzergâhın, toplam 8 istasyondan oluştuğunu açıkladı. 3,1 km hat uzunluğuna sahip olan güzergâh, üzerinde 2 adet tramvayla gidiş geliş toplam 6,2 km’den oluşuyor. 18 km/sa hıza sahip olan tramvayın bir turu 22 dakika sürerken bir şarjla 15 saat gidiyor.

 

Tamamen Yeşil Enerji

 

 Tramvayın 24 kişiye aynı zamanda hizmet verebildiğini açıklayan Başkan Şimşek, engelliler için de gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirtti. Tamamen yeşil enerjiden oluşan Nostaljik Tramvayın üstünde güneş enerjisi sistemi de bulunuyor. Önünde bisiklet taşıma sistemine sahip olan nostaljik, Taksim modeli tramvaylar ile beraber tramvay hattı aynı zamanda bisiklet yolu üzerindeki hatları da birbirine bağlıyor. Bu şekilde trafiği azaltmak hedeflenirken vatandaşların da daha az araba kullanarak sıfır emisyona katkı yapması amaçlanıyor.

 

Turizme Katkı Sağlayacak

 

Başkan Şimşek, tramvay hattının hizmete girmesiyle ulaşım alternatiflerinin arttığına dikkat çekerek, “Hem rahat ve pratik ulaşımı Gölbaşı halkıyla buluşturup hem de nostaljik tramvayla Gölbaşı turizmine katkı sağlayacağız.” dedi. 

 

Başkan Şimşek, sözlerine “Biliyorsunuz ülkemizde 6 Şubat’ta acı olaylar yaşadık. Allah bir daha böyle acı olaylar yaşatmasın. Ülkemizin başı sağ olsun. Hastalarımıza Allah’tan şifa diliyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. 2019 yılında vermiş olduğumuz sözleri bire bir yerine getirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi de tramvay projemizdi. Tramvay projemize kazmayı vurduk, çalışmalarımızı başlattık. Gölbaşı’mıza hayırlı olsun. Amacımız Gölbaşı’nın ismini duyurmak, ekonomiye katkı sağlamak, Gölbaşı’nın insanlarının rahat yaşamasını sağlamak, üniversite öğrencilerimize hizmet vermek. Üniversite öğrencilerimizi bulundukları bölgeden alıp Gölbaşı merkezine indirmek hedefimiz.” şeklinde devam etti

 

 23 Nisan’da Tramvayımızı Yürüteceğiz

 

 Başkan Şimşek, “Allah nasip ederse tramvayımızı 23 Nisan’da yürütmeyi hedefliyoruz. Şimdiden Gölbaşı’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

Esnafa Katkı

 

Ankara Üniversitesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve bu üniversitelerin teknokentlerinin kent meydanıyla bağlantısının sağlanacağı ifade eden Başkan Şimşek, öğrencilerin ve çalışanların sahil bandına rahatça ulaşabileceğini, esnafın da katkı göreceğini belirtti.

 

Tramvay hattı üzerinde Üniversiteler, Kaymakamlık, Adliye, Tapu, Vergi Dairesi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Sağlık Ocağı, okullar, Büyük Gölbaşı Merkezi Projesi kapsamındaki Merkez Meydanı, Jandarma ve Belediye Binası bulunuyor. Bu hatla vatandaşın ücretsiz ulaşımla kamu hizmetlerine en kolay şekilde ulaşması da hedefleniyor.