Tiyatro Ankaragücü Bilet Spor Tesisleri Kurs Kayıt Online İşlemler

E-Mail
info@ankaragolbasi.bel.tr

İletişim: 0312 485 55 55
G.O.P Mah. Sahil cad. No:3 Gölbaşı


Tulumtaş Mağarası Restorasyon Projesi

Gölbaşı Tulumtaş Mahallesi'nde bulunan “Tulumtaş Mağarası”, 1992 yılında Ankara Çevre Yolu'nun yapımı sırasında taş ocağı olarak kullanılan alanda dinamitle yapılan patlatma sonucu ortaya çıkarılmıştır. Uzunluğu 5 kilometre, genişliği 1,5 kilometre olan mağaranın yüksekliği ise yer yer 30-40 metreye ulaşmaktadır. Oluşumu 1 milyon yıl öncesine dayanan, sarkıt, dikit ve sütunların yer aldığı mağara, görenleri büyülemektedir. Bu doğa harikası mağaranın turizme kazandırılması amaçlanmıştır.

Bu doğa harikası mağaranın turizme kazandırılması için Ankara Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Gölbaşı Kaymakamlığı ve Belediyemiz arasında üçlü işbirliği protokolünü imzalanmıştır.

Mağara içerisinde kafe, hediyelik eşya bölümü, sinevizyon gösterim alanı, bilet gişesi, otobüs ve otomobil otoparkı (500 m2), mescit ve tuvaletler yer alacaktır. Ayrıca mağaranın içine uzanan 91,5 m uzunluğundaki yürüyüş yolu doğal dokusu bozulmadan genişletilecek ve yürüyüş alanları eklenecektir. Bu yürüyüş yolu aynı zamanda seyir alanı olarak da değerlendirilecektir.

İlçemizi ve Ankara’mızı turizm cenneti yapma yolundaki adımlarımızdan olan Tulumtaş Mağarası’ndaki restorasyon çalışmalarına Aralık 2020 yılında başlanmış olup, çalışmalar hızla devam etmektedir.