E-Mail
info@ankaragolbasi.bel.tr

İletişim: 0312 485 55 55
G.O.P Mah. Sahil cad. No:3 Gölbaşı


Büyük Gölbaşı Merkez Projesi

Projenin Amacı; Gölbaşı şehir merkezini kapsayan yaklaşık 8 km2’lik alanın tüm ölçekleri ile yeniden tasarlanması amaçlanmıştır. Projemiz 7 etapta tamamlanacaktır. Konya yolu hattı başta olmak üzere tüm cadde sokak yeşil alan, park ve kamusal alanların tek bir dille “Türk Destanları” teması ile tasarlanıp bütünleştirilecek böylece Gölbaşı yeni bir ruh ile yenilenecektir.

Tüm alanlarda tarihten bugüne yaşanan Türk destanlarını sembolize eden yapılar ve alanlar heykeller peyzaj ve ticaret alanları kurulacaktır. Tüm İlçenin tek bir dile senkronize olarak tekrar tasarlanması sağlanacaktır.

Projenin Hedefi; Proje çerçevesinde;

ü  Uzunluğu kesintisiz 30 km’yi bulan bisiklet ve yürüyüş yolu yapmak,

ü  Konya yolu alt geçidinin tamamlanması ile iki yakası birleşmiş olan İlçemizin tüm hatları arasında bağlantılar kurmak

ü   Tasarlanacak şehir ve peyzaj tasarımları ile başta Gölbaşı Merkezi olmak üzere bambaşka bir İlçe dokusu ile ticari, sosyal ve turistik olarak Gölbaşı’nı Ankara’nın cazibe merkezi haline getirmek.

ü  Proje ile Başkent Ankara’nın prestij bir rekreasyon alanına daha kavuşturmak,  “Gölbaşı’nın, Ankara’nın Yeşil Çizgisi” oluşturmak.

Projenin Son Durumu; Yedi Etaptan oluşan “Büyük Gölbaşı Merkez Projesi” ile ilgili çalışmalar başlanılmıştır.

1.      Etap: Konya Yolu Alt Geçit Projesi

Başbakanın talimatıyla Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 15 Nisan 2018 tarihinde inşaat çalışmalarına başlanan ve Türkiye’de ilk defa "Diyafram Duvar Kiriş" Sistemiyle Yapılan” Konya Yolu Alt Geçidi Projesinde %67 fiziki gerçekleşmesi sağlanan ve proje bittiğinde 3 şerit gidiş, 3 şerit dönüş ve 2’şer şeritte yan yollar olmak üzere 10 şeritlik geniş bir karayolunu oluşturacak olan projede sona  gelinmiştir.

2.     Etap: Gölbaşı Kent Meydanı Projesi

 Büyük Gölbaşı Projesi içerisinde yer alan “Kent Meydanı Projesi” içerisinde yer alan projelerden biri olan Mogan Gölü Rehabilitasyon ve Rekreasyon Alanı Çevre Düzenlemesi kapsamında toplamda uzunluğu kesintisiz 30 kilometreyi bulacak olan “Bisiklet Yolu Projesi”nin 1. Etabı” İller Bankası ve Gölbaşı Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilmek üzere başlamış olup, projenin 2. Etabı içinde çalışmalar  başlatılmıştır.

Bisiklet yolunun dışında; proje kapsamında yürüyüş ve koşu yolu, balıkçı ve seyir iskeleleri, bisiklet parkları, oturma bankları, 7/24 izlenebilen kamera sistemleri, oyun alanları, estetik su çeşmeleri, engelli çocuk oyun alanı ve engelliler için şarj istasyonları da yer almaktadır.

Projelerin tamamlanmasıyla birlikte Mogan Gölü’nden Millet Bahçesi’ne, Millet Bahçesi’nden Eymir Gölü’ne, Eymir Gölü’nden Kanal Ankara projesine bağlanacak olması nedeniyle ayrı bir önem taşımaktadır.