Untitled Document
“İMAR BARIŞI” BAŞVURULARI BAŞLADI
08 Haziran 2018
Bir süredir gündemde olan ve tüm Türkiye’de geniş bir kesimin yararlanması beklenen “İmar Barışı Düzenlemesi” 18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 Sayı ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

İmar Barışı ile imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılar için verilecek yapı kayıt belgesiyle vatandaşlarımızın imar sorunlarının çözülmesi amaç edilmiştir.

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışı kapsamındadır. Başkasına ait taşınmazlar üzerinde yapılan yapılar ile hazineye ait olup sosyal donatı için tahsisli arazi üzerindeki yapılara yapı kayıt belgesi düzenlenemeyecektir.

İmar Barışı’ndan faydalanan ve yapı kayıt belgesi alan yapılara elektrik, su ve doğal gaz abonelikleri yapılabilecek olup İmar Kanununa göre alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen para cezaları iptal edilecektir.

İmar Barışı kapsamında başvurular 08.06.2018 tarihinden itibaren başlayarak 31.10.2018 tarihine kadar devam edecektir. Bu süre zarfında Belediyemiz hizmet binasında; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü personelleri tarafından gerekli bilgilendirme yapılarak vatandaşlarımıza yardımcı olunacaktır.