SEVGİ ÇİÇEĞİ, ÇİÇEK AÇTI
14 Mayıs 2019
Dünya’da sadece Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde yetişen ve Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli tehlike altında olan Sevgi Çiçeği, çiçek açtı.

Gölbaşı Belediyesi tarafından koruma altına alan sevgi çiçekleri 102 bin 965 ve 8 bin17 m² lik iki farklı alanda çiçek açtı. Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek Sevgi Çiçeği’ni yerinde inceledi.

Gölbaşı Belediyesi tarafından koruma altına alınan özel alanda geçtiğimiz aylarda toprakla buluşturulan Sevgi Çiçekleri, çiçek açtı. Özel koruma alanında açan, endemik Sevgi Çiçekleri’nin ilk ziyaretçisi Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek oldu. Güzellikleriyle görsel şölen sunan Sevgi Çiçekleri’ne Gölbaşı’nın andezit taşlarıyla süslenen koruma alanını gezen Gölbaşılıların ve doğa severlerin yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

SON 9 YILIN EN VERİMLİ DÖNEMİ

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Sevgi Çiçeği'nin 'Peygamber çiçeği' 'Yanardöner' ve 'Gelin Düğmesi' isimleriyle de bilindiğini belirterek, kırmızı renkle açan Sevgi Çiçeği’nin sadece Gölbaşı’nda yetiştiğini söyledi. Gördüğünüz gibi yüz hektarlık alanda Dünya’da tek örneği olan Sevgi Çiçeği Gölbaşı’mızda yetişmektedir. Nisan ayında açmaya başlıyor, Temmuz ayına kadar sürüyor. Gölbaşı’mızda Sevgi Çiçeğimiz son dokuz yılının en verimli yılını yaşıyor. Kısa ömürlü olması üzücü. Sevgi Çiçeğimizin patentini alarak ölümsüzleştirdik. Bu da bizim için gurur verici. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aynı zamanda belediyemiz serasında çiçeğimizi yetiştiriyoruz. Koruması bizim elimizde. Korumaya da devam edeceğiz."dedi.