SEGMENLER PAZAR YERİ


Projenin Seğmenler Mahallesi 112938 Ada 3-4 Parselleri üzerine yapılması planlanmıştır.
Projede zeminde “sokak” ile doğrudan ilişki kurabilecek, kamuya açık alanların birbirine geçişin sağlandığı, kotların akıcı kullanıldığı, kent meydanı niteliğinde kullanımların öne çıktığı bir tasarım öngörülmektedir. Bu proje her yaştan semt sakinlerinin farklı nedenlerle orada olmayı arzu edecekleri ve binada yer alan işlevleri bizzat etkin biçimde kullanacakları, sosyal iletişimi güçlendirici bir merkez olarak yorumlanmalıdır.
Sıkışık mahalle arasında ihtiyaç duyulan mekân ve fonksiyonlar duyarlı davranılarak yükselmeden çözümlenirken, ferahlatıcı yeşil alanlar, mahalle meydanı, çocuk parkı, Rekreasyon alanları bol ışıklı erişilebilir, güvenli, huzurlu ve etkin mekânlar sağlanarak, haftanın diğer 6 gününde de kullanılması teşvik edilmektedir.
Semt halkı sivil toplumun işbirliği ve katılımına önem verilmekte ve süreç bu şekilde yürütülmektedir.
Zemin katta açık pazar yeri 4078 m2 ve zabıta Müdürlüğü 614 m2 yer alır. Kadın, Erkek mescitler bu kattadır.
Açık pazarın üst katında çok amaçlı salon 840 m2 dir. Sahnesi ve servis imkânları tam olarak sağlanmış, akustik duvar ve tavan çözümleri ile çağdaş birçok amaçlı salon düzenlenmiştir.
Belediye hizmet binasında yer alan kapsamlı bir hayır çarşısı 724 m2 olarak projeye yerleştirilmiştir. İç sokaktan hayır çarşına ve 1.kat çarşıya girilmektedir.
Pazar yeri üzeri 2.Katta kadın spor-fitness merkezi 270 m2, çocuk oyun alanı 35 m2 olacak şekilde konumlanmıştır.
Belediye hizmet binası ön cephesi giriş katta beyaz Masa 390 m2 ve engelliler merkezi 225 m2 olarak yerleştirilmiştir.
Belediye hizmet binasının 1. katında 7 adet dijital ekranlı tam donanımlı derslik bulunmaktadır. Toplam 890 m2 alana sahiptir.
Belediye hizmet binasının 2.katında 755 m2 olarak hazırlanan rezerv alan çok amaçlı salon olarak planlanmıştır.
Bedensel engellilerin erişiminin kolaylaştırılması için rampalı ulaşımlara imkân sağlanmıştır, merdivenler ve sakat, engelliler yaşlılar için asansörler ile katlar arası bağlantılar kolaylaştırılmış, teknolojiden azami yararlanılarak, zaman israfının önüne geçilmiş, yayalar için gerekli konfor sağlanmıştır.
Enerji duyarlı, enerji verimliliği en üst düzeyde uygulanacaktır. Elektrik giderleri oldukça büyük bir yüzde oluşturur, güneş enerjisi ‘güneş enerjisi kollektörleri’ kullanılmasının fizibilitesi de araştırılacaktır. Enerji tasarrufu sağlayan led aydınlatmalar, ortak kullanım alanlarındaki enerji tüketimini en aza indirecektir.
Emniyetli ve deprem risklerini en aza indirmek üzere planlanmıştır.